Something old, something new, something blue and something borrowed...
...and a sixpence in her shoe
Biztos Ti is hallottátok már... Az emberek többsége ismeri ezt az esküvői babonát, de kevesen tudják, hogy pontosan mit is jelent. Amíg nem tudtam, engem nagyon érdekelt, hogy mégis miért alakultak ki pont az ilyen típusú tárgyak köré babonák, miért pont valami új, régi, kék és kölcsönvett dolog kéne, hogy szerencsénk legyen az esküvőn és az utána lévő házasságunkban? Ezek mellett sokan nem is tudják, hogy a mondóka folytatódik: "and a (silver) sixpence in her shoe", vagyis "és egy (ezüst) hatpennys a cipőjében".
A babona a 19. századi Angliából ered. Van, hogy más sorrendben hallható a mondóka és a hatpennys rész legtöbbször ki is marad. Bár régi szokáshoz méltóan vannak eltérések a régebbi és az újabb értelmezések között, összegyűjtöttem Nektek, hogy milyen jelentései vannak a különböző tárgyaknak a babonában, valamint, hogy hogyan jelenhetnek meg az esküvőn.
Valami régi...
A régi dolog a folytonosságot szimbolizálja, a generációk egymásra következését, emellett a menyasszony eddigi életét, "leánykorát", ami a házassággal lezárul. A régebbi jelentések szerint a régi tárgy védi a pár megszületendő babáját is. Általában egy idősebb nőrokontól kapja a menyasszony, például lehet a nagymama régi zsebkendője, a csokor köré vagy a ruhába varrva. Szintén előfordul, hogy a vőlegény egy régi családi gyűrűvel kéri meg a menyasszonyt, ami generációról-generációra száll. Ezek mellett lehet akár egy régi csipke kesztyű vagy egy elegáns, régi gyöngysor, de hallottam már olyanról is, hogy az anyuka régi ruhájának egy darabját tekerték a csokor köré, ami nagyon szép gesztus szerintem.
Valami új...
Az új tárgy szimbolizálja a kezdetet, a pár új életét, közös jövőjét. Szerencsét hoz a boldog házassághoz. Ezt a legkönnyebb megjeleníteni, hiszen lehet az új, menyasszonyi ruha, cipő vagy ékszer, esetleg éppen az karikagyűrű.
Valami kék...
A kék szín a tisztaság és a hűség szimbóluma. Bár ennek akkor volt nagyobb jelentősége, amikor még fontos volt, hogy a házasság előtt ne éljenek szerelmi életet a fiatalok, az újabb értelmezés szerint is előtérbe kerül a pár egymás iránti hűsége, valamint, hogy tiszta lappal, tiszta lélekkel kezdjenek bele a közös életükbe. Megjelenhet ékszeren, akár úgy, hogy a gyöngysor egyetlen szeme kék vagy egy szép, kék köves fülbevalóval. Lehet a cipő vagy a fehérnemű kék színű, de a leggyakoribb, hogy a ruha belsejébe, a fátyol szélére vagy a zsebkendőre varrnak kék cérnával szívet, dátumot vagy a pár monogramját. Legmodernebb változata, hogy egy kék harisnyakötőt hord a menyasszony a ruha alatt, ami szép meglepetés is lehet a vőlegénynek. Számos lehetőség van még ezeken kívül is, például a menyasszonyi csokorban egy szál kék virággal vagy rajta kék masnival.
Valami kölcsönbe...
Ez szerintem a legérdekesebb része a babonának és ehhez is társul a legtöbb jelentés. Egyik értelmezés szerint ez a barátoktól a barátságot, a meg vőlegénytől meg a "kölcsönkapott" szerelmet szimbolizálja. Ehhez kapcsolódik, hogy ezt egy menyasszonyhoz közel álló embertől, barátnőtől, lánytestvértől kell kapni. Régi jelentés szerint csak egy másik (boldog) menyasszonytól vagy frissen házasodott feleségtől kaphatta a menyasszony. Másik értelmezés szerint a hangsúly inkább a védelmen van, vagyis hogy a kölcsönkapott tárgy megvédi a párt az ártó szellemektől, hiszen a sok barát és a szerelem, mint pozitív dolgok, elüldözik a rossz lelkeket.
Kölcsönvett lehet bármi, amit hordasz a fátyoltól kezdve az ékszereken át. Egy barátnődnek megvan még a fátyla vagy az unokatesód esküvői fülbevalóját mindig is csodáltad? Meg is van, hogy mit kérsz kölcsön ;)
Egy ezüst hatpennys a cipőben...
Ezt a részt már sokszor kihagyják. A pár anyagi jólétét igyekszik biztosítani, szerencsét hoz a jövőbeli pénzügyekben. Van egy izgalmas másik értelmezése is, miszerint az ezüst érme véd azoktól az ártó szellemektől, amik egy pórul járt, mérges udvarló miatt rontanák meg a házasságot.
Divatba jött mostanában a modern menyasszonyok körében, hogy egy biztosító tűre fűznek fel apróságokat, amik az előbbi dolgokat szimbolizálják. A ruhájuk belsejére feltűzött biztosítótűvel könnyen belecsempészhetik a szerencsét az esküvőjükbe.
Egy kis érdekesség
Ha már régi angol szokásról van szó, nehéz elmenni az utóbbi évek leghíresebb menyegzője, Vilmos cambridge-i herceg és Kate Middleton (most már Katalin cambridge-i hercegné) esküvője mellett, hiszen szigorúan figyeltek rá, hogy a szerencsét ne kerüljék el a pár esküvőjén. A hercegné Sarah Burton által tervezett Alexander McQueen ruhája 19. századi kézi technikával, carrickmacross-i csipkéből készült, ami gyönyörű megoldása volt a "valami régi" bemutatásának. Szintén a ruhájába fűztek egy kék szalagot a tisztaság és hűség jelképeként. A királyi esküvőknél szokás, hogy a királynő kölcsönad egy tiarát a fiatal menyasszonynak. Most se történt ez másképp, Katalin hercegné egy gyönyörű gyémánt tiarát kapott vőlegénye nagymamájától az esküvőre. Az új élet szimbólumaként pedig egy pár fülbevalót kapott Kate a szüleitől.
♥